Şifalı bitkiler her zaman her derde deva olacak değil ya!

Ünlü baharat uzmanı Yasef Sinop kış mevsiminde enfeksiyonlara karşı iyi olan şifalı bitkilere olan talep artıyor.. fakat dikkat edilmesi gerekiyor..

Ihlamur, havlıcan, zencefil, karanfil ve bitki çayları tavsiye ettiğini belirten Sinop; öksürük, grip, bronşit gibi rahatsızlıklarda zencefil tozu ve ilave özel baharatlarla bal karıştırılarak yenilmesinin iyi sonuç vereceğini açıkladı.

Bitkisel ürünler içinde, kurutulmuş biberde bulunan alfatoksin maddesi çürüğünün kansere neden olabileceğini aktaran Sinop, bu tür bitkiler tüketirken kapalı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

‘Bitkisel üründür, sağlıklıdır’ diye aşırı kullanılmaması gerektiğini belirten Sinop, “Bazı bitkisel ürünler aşırı tüketildiğinde vücutta mineral, su kaybı, yorgunluk ve halsizliğe yol açabilir. Kolesterolu dengeleyen bitkiyi sabah akşam dışında kullanmamak gereklidir.”

DOKTORLAR ŞİFALI BİTKİLER REÇETESİ YAZMAYA BAŞLADI

Doktorların da hastalarına bitkisel ürünler reçetesi vermeye başladığını ifade eden Sinop, son iki yılda müşteri sayısında ciddi anlamda artış olduğunu söyledi.

Televizyon programlarına konut olan doktorların insanları, bitkisel ürünlere teşvik etmeye başladığını aktaran Sinop, şunları kaydetti:”Televizyon programlarına konuk olan doktorlar seyirciye artık bitkisel ürünler tavsiye etmeye başladı. Doktorların tavsiyelerine uyan izleyici reçetesini alıp soluğu baharatçıda alıyor. Televizyonlardaki sağlık programları işlerimizin artmasında önemli rol oynadı. Başbakanın ekiniziya ve altınçilek tüketmesi, Süleyman Demirel’in Avakado tüketmesi insanların bitkisel ürünlere yönelmesinde oldukça etkili oluyor.”

Şifalı bitkilerin de artık haplarının üretilmeye başlandığını ifade eden Sinop, tablet içinde hap haline dönüştürülen bitkileri kullanılırken dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. Yasef Sinop, şöyle dedi:

Nane; grip, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir, öksürüğü keser. Strese ve baş ağrısına iyi gelir, ateşi düşürür, ülsere ve mide yanmasına iyi gelir.

Ihlamur; soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Göğsü yumuşatır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Uykusuzluğa iyi gelir. Bağırsak ve böbrekleri temizler. Kansızlığı giderir. Terlemeye yardımcı olarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Romatizma hastalığına iyi gelir.

Papatya; ateş düşürücü ve mikrop öldürücü etkisi vardır. Bel ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları dindirir.

Zencefil; migren ağrısı ve mide bulantısını önler. Kolesterolü düşürür. Nezle ya da soğuk algınlığı belirtilerini yatıştırır. (CİHAN)

Benzer yazılara göz atınız

  • Kontak Lens Kullanımı (Bilgilendirme)Kontak Lens Kullanımı (Bilgilendirme) Kontak Lens nedir fiyatları - Kontak Lens kullanımı ve zararları nelerdir - yorumlar... Bilim adamları insan gözünün on milyondan fazla rengi gördüğünü ve bunlardan bir milyonunu ayırt […]
  • Canlandırıcı KremCanlandırıcı Krem 1. Çilekli canlandırıcı Malzemeler. yarım fincan çilek suyu l tatlı kaşığı lanolin 1 tatlı kaşığı yulaf unu Yapılışı: içinde su kaynayan tencereye kabı oturtun, lanolini eritin, […]
  • Nezle, Grip ve Soğuk Algınlığı Rahatsızlıklarını Taşlarla TerapiNezle, Grip ve Soğuk Algınlığı Rahatsızlıklarını Taşlarla Terapi Lepis; Değerli olduğundan dolayı sahteleri çoktur. Üzerinde metalik pırıltılı sarı pirit tanecikleri ya da beyaz kalsit çizgileri bulunabilir. Sodyum, alüminyum ve kalsiyum […]
Sağlık ve Tıp