Nikah için gerekli işlemler ve evraklar

evlilik için gerekli evrak ve belgeler aslında çok zor bir iş değil. buradaki en önemli nokta sizin evlenmeye kesin gözle bakmanız, sağlam karar almanızdır. gerisi teferruattır..

Gün Almak İçin Nikah Dairesine Nasıl Başvuruluyor? işte bilgiler..

Evlilik işlemlerine başlamak için öncelikle oturduğunuz ilçe veya semtin nikah memurluğuna başvurmalısınız. Evleneceğiniz kişiyle ayrı ayrı semtelerde oturuyorsanız, birinizin semtindeki nikah memurluğuna başvurmanız yeterli olacaktır.

Başvuru için Neler Gerekli?
Çiftlerin mutlaka şahsen gidip başvuru yapması gerekiyor. Başvuru istenenler ise; 78217;şer adet vesikalık fotoğrafınız, fotoğraflı ve yeni nüfus cüzdanlarınız, ayrıca nüfus cüzdanlarınızın birer adet de fotokopisi. Bunun dışında müstakbel eşinizin ikametgah belgesi de yanınızdayken nikah dairesinde size verilecek olan evlendirme beyennamesini de doldurmanız gerekiyor. Eğer nikah dairesinde evlenecekseniz o zaman evlendirme memuruna hangi gün ve saatte evlenmek istediğinizi bildirmelisiniz. Bu tarih uygunsa hemen kayıtlarınız yapılıyor. Böylece nikah gününüzü belirlemiş oluyorsunuz.

Nikah Memurluğuna Başvuru Tarihi
Bahar ve yaz dönemlerinde nikahlarda genellikle bir artış görülür. Bu nedenle de nikah dairelerinde yığılmalar olur. Önceden programladığınız bir tarihte evlenmek istiyorsanız 15-20 gün önceden başvuruda bulunup gün almanızda fayda var.Unutmayın; genellikle nikah dairelerinin en dolu olan günleri Cumartesi ve pazardır.

Nikah Memurunu Düğün Mekanına Nasıl Çağırabilirsiniz?
Nikah dairesi dışında bir yerde evlenmek istiyorsanız, nikah memurunu o mekana çağırabiliyorsunuz. Bunun için nikah dairesine başvurunuzu yaptığınız zaman, evlenmek istediğiniz gün, saat ve yeri nikah memuruna bildirmeniz yeterli. Bu durumda ayrı bir ücret ödemeniz ya da bir işlem yapmanız gerekmiyor.

Nikah Şahidini Nasıl Belirleyeceksiniz?
Nikah şahitlerinin aile büyüklerinden ya da dostlarından olması bir gelenek gibidir. Ancak son yıllarda gençler en yakın arkadaşlarını da rahatlıkla nikah şahidi olarak seçebiliyorlar. Eğer şahidiniz yakın arkadaşlarınızdan birileri olacaksa bunu onlara hemen söyleyin. Çünkü giyeceği kıyafeti seçmek için zaman ihtiyacı olabilir.

Sağlık Kontrolü Yaptırmak Zorunlu mu?
Çiftlerin sağlık kontrolü yaptırmak gibi bir zorunluluğu yok. Eğer çiftlerden biri (ya da her ikisi) diğeri için bu kontrolü şart koşuyorsa bunu başvuru sırasında beyan ettiği taktirde, nüfus memurluğu o kişiyi ( ya da çiftleri) hükümet tabibliğine yollamak zorunda kalıyor. Çiftlerin sağlık kontrolü yaptırması zorunlu olmasa da kendilerinde varlığını bile bilmedikleri bazı hastalıkları öğrenmeleri ve bunları birbirlerine ya da doğacak çocuklarına geçirmelerini önlemek bakımı ndan çok faydalı olacaktır.

Yıldırım Evlilikler Nasıl Gerçekleştirilir?
Eğer uzun sürecek bir hazırlık dönemine ihtiyacınız yoksa, nikah memurluğuna gerekli tüm evraklarınızla birlikte başvurabilirsiniz. İki de şahidinizin olması, nikahınızın birkaç saat içinde kıyılması için yeterli. Tabii evlenmek için kanuni bir engelinizin olmaması gerekiyor.

Benzer yazılara göz atınız

  • En Özgür eteği Zeynep Tosun seçecek!En Özgür eteği Zeynep Tosun seçecek! Bu senenin trendi mini etek tüm genç kızların hayali... Etek giymek isteyen genç kızların önünde artık hiç bir engel kalmadığını anlatmak amacıyla Türk modasının genç yıldızı Zeynep Tosun […]
  • kadınlar ile konuşmanın yolları nelerdir?kadınlar ile konuşmanın yolları nelerdir? sizde benim gibi utangaçsanız ve hoşlandığınız kız ile bir türlü konuşamıyorsanız. onu görünce nutkunuz tutuluyorsa. işte yapmanız gerekenler.. İşin cılkını çıkarmayınKadına karşı ne […]
  • Fotoğraflarda güzel çıkmak içinFotoğraflarda güzel çıkmak için kimi insan ne yapsa ne etse fotoğraflarda güzel çıkmaz acaba bu sorun sizde mi fotoğraf makinasında mı : ) öncelikle motivasyonunuzun iyi olması gerekiyor. çünkü bunu sağlayamazsanız. […]
Sağlık ve Tıp