Kronik Yorgunluk Sendromu

Anlaşılması güç olan bir hastalık olan kronik yorgunluk günümüzde 4 milyondan fazla insanı etkilemektedir

Bu rahatsızlıkla baş eden kişilerin %50’si profesyonel yardım almaktadır. Kronik yorgunluk rahatsızlığı geçiren hastaların neredeyse %25 aşırı yorgunluk nedeniyle çalışamamaktadır. Kronik yorgunluğa ilişkin diğer önemli bir veri de bu hastalıkla baş eden kişilerin neredeyse yarısında ruhsal sorunlar gibi inci rahatsızlık daha bulunuyor olmasıdır.

Kronik yorgunluk rahatsızlığı olan kişi kendini uyku veya dinlenme ile düzelmeyecek şekilde yorgun hisseder. Bunun dışında dinleme ve uyku ile iyileşmeyen baş, eklem ve kas ağrıları, konsantrasyon ve hafıza sorunları, boğaz ve boyun ağrısı da kronik yorgunluğun belirtileri arasında yer alır. Bunların yanı sıra kronik yorgunluk hastalarında gece terleme, öksürük, nefes darlığı, panik atak, duygu durum değişiklikleri, depresyon, ishal, kabızlık, irritabl bağırsak sendromu, ani kilo alma veya verme gibi belirtilere de rastlanılabilir.

Rahatsızlığa nelerin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir; fakat uzmanlar rahatsızlığın ilerlemesinde bazı virüslerin etkili olabileceğini düşünmektedir. Yapılan araştırmalar oto bağışıklık sisteminde sorun yaşayan kişilerde kronik yorgunluk riskinin daha yüksek olduğunu saptamıştır. Ayrıca kronik yorgunluğu bulunan kişilerin vücutlarındaki kortizol miktarı sağlıklı kişilere oranla daha düşük çıkmıştır.

Kronik yorgunluk nöbetler halinde gelişir. Belirtiler bir süre görülüp daha sonra ortadan kaybolabilir. Hastalığın bilinen etkili bir tedavisi yoktur. Hatalığın belirtilerini en aza indirmek amacıyla bazı ilaçlar kullanılabilir.

Benzer yazılara göz atınız

Sağlık ve Tıp