Kontak Lens Kullanımı (Bilgilendirme)

Kontak Lens nedir fiyatları – Kontak Lens kullanımı ve zararları nelerdir – yorumlar…

Bilim adamları insan gözünün on milyondan fazla rengi gördüğünü ve bunlardan bir milyonunu ayırt edebildiğini ortaya koydu. Gözlerimizde görmemize yardımcı olan rodlar ve koniler bulunur. Koniler kırmızı, mavi ve yeşil rengi ayırt ederler. Gördüğümüz tüm renkler bu üç rengin birleşiminden oluşur. Bu nedenle aslında insan gözü üç temel rengi görür. Yeni yapılan bazı araştırmalar kadınların turuncuya benzer dördüncü bir rengi de görebildiğini saptamıştır.

Göz bozukluklarını tedavi etmek için uzun yıllardır gözlük kullanılmıştır; fakat gözlük, kullanımı o kadar da rahat olmayan bir ekipmandır. Bu nedenle uzmanlar göz içine oturtulan kontak lensleri icat etmiştir. Kontak lensler yumuşak transparan plastikten yapılır. Bu plastik diskler göz korneasına oturur. Diskin iç kısmı kornea kıvrımıyla uyum sağlar. Altındaki nemlendirici sayesinde gözden düşmeyen plastik diskler korneaya zarar vermez. Ayrıca göz kapakları da lensin yerinden kaymasını engeller.

Bugün birçok kişi daha rahat olduğu için gözlük yerine konak lensi tercih etmektedir. Kontak lenslerin farklı çeşitleri de mevcuttur. Birkaç kullanımlık olan kontak lensler bulunur. Bunların gece yatmadan önce çıkarılması şart değildir; fakat bir yıl gibi uzun süreli kontak lensler her gece yatmadan önce çıkarılıp solüsyonlu kutularının içine konulmalıdır. Farklı renkleri de mevcut olan kontak lensler estetik bir görünüm de sağlar.

Benzer yazılara göz atınız

Sağlık ve Tıp