Kemik İliği İltihabı belirtileri

Kemik İliği İltihabı öncelerde tedavisi zor olan bir hastalıktı. şimdilerde ise teknolojinin getirdikleri sayesinde tedavi kolaylaşmıştır.

Hastalık iki şekilde oluşur. Birincisi iltihap kan yoluyla veya etraftaki dokular tarafından kemiğe yayılır. İkinci olarak enfeksiyon kemikte oluşabilir. Enfeksiyona bakteriler veya mantarlar neden olur.

Vücudun herhangi bir bölgesindeki kemik iltihap topladığında kemik iliği şişer. Bu şişlik giderek büyür ve kemiğin dış bölgesine doğru baskı yapar. Sonuç olarak kemik iliğindeki kan damarları sıkışır ve kemiklere giden kanı engeller ve kemiğin iltihap kapan bölümü ölmeye başlar.

Kemik iltihabının en önemli belirtisi yorgunluktur. Eğer iltihap kol ve bacak kemiklerinde ise kemik ağrısı, ateş ve kilo kaybı gözlemlenir. Eğer iltihap omurilikte ise sırt ağrısı görülür. Kemik iltihabına neden olan çevre dokulardaki iltihapta ise iltihaplanan yer şişer.

Çocuk ve genlerde erken teşhis edilen hastalığa karşı en etkili ilaç antibiyotiklerdir. İyileşme süreci iltihabın derecesine bağlı olarak 4 hafta veya birkaç ay arasında değişebilir. Hastalığa çevredeki iltihaplı dokuların neden olması halinde bu dokular ameliyat ile alınarak yenileri ile değiştirilir.

Benzer yazılara göz atınız

  • Hemokromatoz’un tedavisiHemokromatoz’un tedavisi vucudumuzun çok fazla demir tüketmesi sonucunda hemokromatoz ortaya çıkmaktadır . Kısacası vücutta bulunan demir fazlası parçalanamaz ve gereğinden fazla demir sindirim yolları […]
  • Lenfödem Nedir, Lenfödemin tedavisiLenfödem Nedir, Lenfödemin tedavisi Lenfödem vucudumuzdaki yumuşak dokunun hüzreler arasına giren bir sıvı sonucu vede şişmesiyle ortya çıkmaktadır kol ve bacaklarımızda sık görülmekte olan bu rahatsızlık karın ve boyunda […]
  • Kronik Yorgunluk SendromuKronik Yorgunluk Sendromu Anlaşılması güç olan bir hastalık olan kronik yorgunluk günümüzde 4 milyondan fazla insanı etkilemektedir Bu rahatsızlıkla baş eden kişilerin %50’si profesyonel yardım almaktadır. […]
Sağlık ve Tıp