Kanser için endemik bitki çözüm olabilir!

akdenizdeki tıp fakültesi ve yine akdeniz bölgesinsde yetşien endemik bir bitkinin özünün kanserli hücreleri öldürdüğünü ortaya koydu

Vahide Yanık’ın haberi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Hakan Bozcuk, Doç. Dr. Mustafa Özdoğan, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Durmuş Burgucu, Yrd. Doç. Dr. Asuman Karadeniz, Yrd. Doç. Dr. Hasan Öztürk, Biyolog Deniz Ekinci, Prof. Dr. Fatih Topçuoğlu ve Oktay Akyurt tarafından yürütülen çalışmanın kanser tedavisinde umut olacağı kaydedildi.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Durmuş Burgucu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yıl sürecek projenin 2004 yılında başladığını söyledi.

Çalışmalar sonucunda Akdeniz’de endemik bir bitki türünü keşfettiklerini, ancak bitkinin ismini açıklamak istemediklerini ifade eden Burgucu, ”Bitki ağızdan kullanımda zehirli etki gösteriyor” dedi.

Bitkiden elde ettikleri özüt ile laboratuvar ortamında kanserli hücreyi öldürebildiklerini anlatan Burgucu, ”Kemoterapik ajanlar gibi bitki özütünün da kanserli hücreyi öldürdüğünü gördük. Çalışma ile ilgili Avrupa Patent Ofisi’nden ön onayı aldık. Bildiğimiz kadarıyla kanserli hücreyi öldürücü etkisi bulunan bitki özütü için ön patenti alan sadece bizim grup” diye konuştu.

KANSERLİ HÜCRELERİ İNTİHAR ETTİRİYOR

Şimdilik laboratuvar ortamında kanserli hücreleri intihar ettirerek yok eden bitki özütünü önümüzdeki süreçte hayvanlar üzerinde deneyeceklerini ifade eden Durmuş Burgucu, şöyle devam etti:

”Bundan sonra deney hayvanlarında kanser oluşturup, etken maddeyi canlıya verip, tümörü baskılayıcı, geriletici özelliği olup olmadığını araştıracağız. Bunu başarırsak bu çok büyük adım olacak. Hayvanlarda önümüzdeki beş yıllık süreçte uygulayacağız.

Bitkilerin tıp alanında kullanımı yaygın. Akdeniz’de endemik olan yabanıl tür, ağızdan alındığında öldürücü etkiye sahip. Bu nedenle hayvanlar bile otlarken bu bitkiye yanaşmıyor.”

Kanserin bir çok insanın yaşamını etkilediğini ve tedavisiyle ilgili çok sayıda asıllı asılsız tedavi yöntemi çıktığını belirten Durmuş Burgucu, ”Biz insanlara umut tacirliği yapmıyoruz. Kanserli hücreyi öldüreceğini düşündüğümüz bir bitkinin tıp dünyasına kazandırılması için 20 yıllık bir çalışmayı yürütüyoruz” diye konuştu.

Benzer yazılara göz atınız

  •  Açık Parfümler		 zararlımıdır? Açık Parfümler zararlımıdır? Açık Parfümler hakkında bilgilendirme yazısı - Açık Parfümlerin ne gibi zararları vardır.. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi […]
  • kayısı kanser ve kalp krizine iyi geliyorkayısı kanser ve kalp krizine iyi geliyor kayısının kanseri önleme özelli deneyler sonucu ile kanıtlanmış kalbi koruyucu özelliğinin yanı sıra kalp krizlerine karşıda iyi geliyor İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Dekanı […]
  • Türk Doku Bankası  nihayet açıldı..Türk Doku Bankası nihayet açıldı.. Türk Doku Bankası hakkında bilgi - Türk Doku Bankası ne işe yarar görevi nedir?.. KIBRIS’ta yapılan 5. Ulusal Hemaferez Kongresi’nde konuşan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı […]
Sağlık ve Tıp