Eşinizi kaybetmemek için yapmanız gerekenler

Evlilik terapistleri ve uzman psikologlar bu konuda önemli açıklamalarda bulundu: Eğer kocanızın gözü dışardaysa.. onu engellemek için yapmanız gerekenleri uzmanlar anlattı

Kocanızı eve bağlamak sizin elinizde hanımlar..

Evliliğinde aradığı, özlediği sevgi ve şefkati bulamayan erkek, mutluluğu başka bir kadında arayabilir. Kocanızı kaybetmek istemiyorsanız, dırdır etmek yerine onun üzerine titreyin…
Kocanıza şefkat gösterin
Araştırmalar, son yıllarda aldatmanın hızla arttığını gösteriyor. Özellikle de erkeklerin daha çok ihanet ettiği düşünülürse, kadınların aldatma paranoyası yaşaması kadar doğal bir şey olamaz. Peki, aldatılmayı nasıl önlersiniz?

Aldatılan kadın da sorumlu
Uzmanlar, aldatılanın da aldatan kadar sorumlu olduğu görüşünde birleşiyor. Aslında her ihanetin altında bir neden yatıyor.
Araştırmalar, karısı tarafından ilgi görmeyen, cinsel açıdan doyuma ulaşamayan, her yaptığı eleştirilen erkeklerin, aldatmaya daha yakın olduğunu gösteriyor. Bu durumda, erkeklerin ihanetini sadece ‘biyolojik özellikleri’ olarak açıklamak da mümkün değil.
Hormonları ve salgıladıkları adrenalin ile ihanete meyilli olabilirler. Ancak onların başka kadınlara yönelmesinde eşlerinin payı da oldukça büyük. Uzmanlara göre, bir ilişkide doyumsuzluk sorunu varsa, bir taraf kendi özgüvenini kaybetmişse, aksesuar ilişki denilen bir başka ilişki gündeme geliyor.
Erkek, evlilik içindeki sorunları çözmek yerine, problemleri örtüyor. Öte taraftan dışarıda onu onaylayan, beğenen ve seven biriyle karşılaşabiliyor. Böylece evliliğinde aradığı, özlediği sevgi ve şefkati bulamayan erkek, başka bir kadın aracılığıyla sevildiğini test etmiş oluyor.
Onunla baş başa kalın
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden Doç. Dr. Armağan Samancı, aldatmanın, kadınlarda yüzde 10, erkeklerde ise yüzde 30′lu oranlar çıktığını söylüyor.
Evlilik terapisti Samancı, “Bir kadının aldatılmasını engellemesi ve kocasını eve bağlaması, biraz da karşısındaki erkek modeline bağlı. Aldatma potansiyeli olan bir erkekle evlenmek, aldatılmayı kabul etmekle eşdeğer. Etkileyici, çabuk bağlanan, çabuk kopabilen, genelde çoğul ilişkileri olan, sosyal olarak iyi bir konumda olan erkeklerin aldatma riski yüksektir. İhanet eden erkekler de bu özellikleri taşır” diyor.
Kocanızı eve bağlamak sizin elinizde

Samancı kadınlara şu önerilerde bulunuyor

– Kadın, evlendikten sonra da ilişkisini iyi tutmalı. Ülkemizde, evliliğin tüm yükü, kadınların omzunda. Ev işleri, çocuk bakımı derken, kadın bunalıyor. Bir de çalışıyorsa, iyice tükeniyor. Maddi hedefleri yerine getirmek için para biriktirme kaygısı nedeniyle, kadın ilişkiyi boşluyor. Erkek de duygusal olarak boşta kalıyor. Bu uzaklaşmayı başka bir kadın doldurabilir. Kadın, ilişkisine özen göstermeli.
– İlişkiyi enerjik tutmak çok önemli. Sadece belirli ekonomik hedefleri düşünmeyin. Ev ya da araba almak, para biriktirmek kadar, eğlence ve iyi zaman geçirmek de önemli. Çocukları ailenize bırakın ve haftada bir gün baş başa yemek yiyin. Özel kaçamaklar yapın.
– Eşinizle aranızdaki uyumsuzlukları fark edin ve bunların derinleşmemesini sağlayın. Örneğin, erkek çok müsrif, kadın tutumlu olabilir. Bu nedenle sık sık çatışmaya girmek yerine, eşinize belirli toleranslar sağlayın.
Kaynana ile çatışmayın
Doç. Dr. Armağan Samancı, mutlu evlilik reçetesini ise şu şekilde açıklıyor:
– Kayınvalideyle çatışmaya girmeyin. Bir erkek için en zor durum, annesi ve karısının kavgasıdır. Bu durum, erkeğin başka bir kadına yönelmesi için zemin hazırlar.
– Erkek üzerinde aşırı bir yük oluşmamalı. Kadının beklentileri çok yüksek olmamalı. Çünkü omuzlarındaki bu yük, erkeği başka arayışlara itebilir.
– İlişkiyi gelişigüzelliğine bırakmayın. Hissedilen problemi ortaya koyup, geciktirmeden çözmelisiniz.
– Evlilik sorunları olan arkadaşlarınızdan uzak durun.
– Kıskançlıktan mümkün olduğunca kaçının. Erkeği gereksiz kıskançlıklarla bunaltırsanız ihanet kaçınılmaz olabilir.

Benzer yazılara göz atınız

  • Sorumluluk ne DemekSorumluluk ne Demek sorumluluk geniş bir kavramdır. yetişkinler bunu iyi bilir. iyi bildiği için çocuklarınada anlatması gerekir. Sorumluluk kısaca, ""Bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri […]
  • Erkeklerin dili nasıl çözülür) işte böyle…Erkeklerin dili nasıl çözülür) işte böyle… bir erkeğin dilini çözmek için yapılması gereken yöntemler ve taktikler. erkekler herzaman zayıf görünmekten ve incinmekten korkarlar bazende susmayı tercih eden erkekleri etkilemenin […]
  • kadınlar ne zaman kızgın olurlar, kadınların kızgın olmasının sebeblerikadınlar ne zaman kızgın olurlar, kadınların kızgın olmasının sebebleri kadınların kullandıkları, onlara göre anlamlı bazı kelimeler vardır. bazı erkekler bunları anlayamaz. işte Anlmayan o bazı erkeklerin açıkçası işi biraz zordur. İşte kadınların […]
Sağlık ve Tıp