Düşük Östrojen Nasıl bir belirti gösterir Sebebleri Nelerdir?

Östrojeni tanımlamak gerekirse bir tür dişi hormondur ve yumurtalıklarda üretilir

Hormon adet dönemin için oldukça önemlidir. Menopoz dönemine yaklaşıldıkça östrojen seviyesinde düşme gözlemlenir. Menopoz öncesi dönemde östrojen hormonu seviyesinde önemli değişiklikler gözlemlenebilir. Östrojen hormonunun kadın sağlığı açısında çok önemli olması nedeniyle hormon düzeyinde görülen oynamalar bazı belirtilere neden olabilir.


Östrojen hormonu menopoz döneminde önemli ölçüde düşüş gösterir. Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda gözlemlenen bazı belirtiler ateş basması, vajinal kuruluk, uyku bozuklukları, kilo alımı, depresyon, kemik kayıpları ve gece terlemeleri olarak ortaya çıkabilir.

Vajina duvarlarının incelmesi de düşük östrojen seviyesinin belirtileri arasındadır. Östrojen kadınların cinsel hayatında önemli bir rol oynar. Sonuç olarak düşük östrojen ağrılı cinsel ilişkilere neden olabilir. Menopoz dönemindeki kadınlarda ayrıca baş ağrısı, hafıza sorunları, konsantrasyon problemleri gözlemlenebilir. Bu dönemde yeme alışkanlıklarında yapılacak ufak değişiklikler ve ilaçlar belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir.

Düşük östrojen gençlerde de oluşabilir. Buna karşılık belirtiler menopoz döneminde gözlemlenen belirtilerden farklı olarak ortaya çıkar. Gençlerde görülen düşük östrojen seviyesi yumurtalık veya böbreküstü bezi kanserinin habercisi olabilir. Östrojen seviyesi düşük olan gençler mutlaka bir uzmana danışmalıdır; çünkü bu durum bazı ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Genlerde düşük östrojen belirtileri adet düzensizlikleri, yorgunluk, kısırlık, sık görülen sistit, depresyon, ağrılı cinsel ilişki ve libido düşüklüğü olarak ortaya çıkar.

Eğer östrojen seviyeniz düşükse belirtileri azaltmanın birçok yolu bulunmaktadır. İlk olarak östrojen seviyesinin düşük olmasına neden olan sorun bulunmalıdır. Ardından bir doktor yardımı ile belirtilerin azaltılması için olumlu adımlar atılabilir.

Benzer yazılara göz atınız

  • BaldırıkaraBaldırıkara a) Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişir. İyisi dalları­nın siyahlığı kırmızıya yakın olanı, yaprağı yeşil olanıdır. Bu bitki nin boyu yirmibeş ilâ kırk santim arasında […]
  • Hemokromatoz’un tedavisiHemokromatoz’un tedavisi vucudumuzun çok fazla demir tüketmesi sonucunda hemokromatoz ortaya çıkmaktadır . Kısacası vücutta bulunan demir fazlası parçalanamaz ve gereğinden fazla demir sindirim yolları […]
  • Kronik Yorgunluk SendromuKronik Yorgunluk Sendromu Anlaşılması güç olan bir hastalık olan kronik yorgunluk günümüzde 4 milyondan fazla insanı etkilemektedir Bu rahatsızlıkla baş eden kişilerin %50’si profesyonel yardım almaktadır. […]
Sağlık ve Tıp