Dikkat Ağrı Kesiciler Bağımlılık yapıyor

ağrı kesicilerin zararları – ağrı kesiciler neden bağımlılık yapmaktadır?

Ne zaman ağrı kesicilere karşı bağımlılık geliştireceğinizi bilemezsiniz. Bu bağımlılık hayatınıza girdikten sonra yapabileceğiniz fazla birşey yoktur. Ağrı kesicilerin içersinideki opiyumlar vücuttaki ağrı hissini azaltır. Bu opiyumlar beyinin bazı bölgelerini etkiler ve kişiye zevk duygusu verir.

Milyonlarca insan her geçen gün ağrı kesicilere karşı bağımlılık geliştirmektedirler. 2-3 hafta boyunca alınan yüksek dozdaki ağrı kesiciler kişide bağımlılık yaratabilir. Ağrı kesiciler doktorun taksiye ettiği süreden daha fazla kullanılmamalıdır. Eğer doktorunuz ağrı kesicileri 1 haftalık veriyorsa bu süre kesinlikle geçilmemelidir.


Kişi ayrıca başkası için yazılan ağrı kesici ilaçları da kullanmamalıdır. Bazı ağrı kesicilerin etkisi daha önce kullanıma göre değişebileceği için kişiye özel olarak yazılırlar. Bu gibi ağrı kesicileri kullanmak bağımlılığa neden olabilir.

Eğer ailenizden birisi ağrı kesicilere karşı bağımlılık belirtileri gösteriyorsa mutlaka bir doktora danışın ve yardım isteyin. Ağrı kesici bağımlıları için en uygun tedavi yöntemi rehabilatasyon merkezinde bir süre kalmaktır. Rehabilitasyon merkezi hastaların bir an önce iyileşmeleri için gerekli bütün donanıma sahiptir. Tedavi boyunca hastada bazı yoksunluk belirtileri gözlemlenebilir. Bu nedenle hastaların ayrı bir özene ihtiyacı vardır.

Sadece birinci sınıf ilaç rehabilitiasyonları hastanın bağımlılığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Diğer rehabilitasyonlar hastanın bağımlılığını tamamen iyileştirmeyebilir ve rahatsızlığın bir süre sonra tekrar ortaya çıkması mümükündür.

Benzer yazılara göz atınız

  • Karaciğer dostu şifalı bitkilerKaraciğer dostu şifalı bitkiler bilimsel araştırmalara göre bazı bitkiler ve gıdalar karaciğere çok iyi gelmekte bu bitkiler bazı maddelerin vede kimyasal elementlerin enzim ve vitaminlerin yardımı ile karaciğere iyi […]
  • Kontak Lens Kullanımı (Bilgilendirme)Kontak Lens Kullanımı (Bilgilendirme) Kontak Lens nedir fiyatları - Kontak Lens kullanımı ve zararları nelerdir - yorumlar... Bilim adamları insan gözünün on milyondan fazla rengi gördüğünü ve bunlardan bir milyonunu ayırt […]
  • Cilt Temizliğinde dikkat edilmesi gereken püf noktalarCilt Temizliğinde dikkat edilmesi gereken püf noktalar cilt temizliğinde nelere hasasiyet göstermeliyiz dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bilgi... Cilt bakımında ilk adım, günlük temizliktir. Her sabah ve her akşam olmak üzere, günde iki […]
Sağlık ve Tıp