Çeşitli şallar ve yapılışları hakkında bilgiler

buyrun sizlere alternatif çeşit çeşit şallar ve yapılışları: gümüş simli dökümlü motifli çiçekli tığ işi, yazlık şal modeli örneklerinin yapılışları hemde resimleri ile birlikte..

Gümüş Simli Siyah Şal Modeli ve Yapılışının Anlatımı

malzemeler:
500 g şallık gümüş simli siyah ip
tığ

yapılışı:
önce zincir çekerek bir yuvarlak oluşturun. içine 25 dolgu yapın.
üzerine 3 zincir çekip arada 1 dolgu kalacak şekilde biritler yapın.
biritlerin üzerindeki boşluğa batarak önce 10 zincir çekin. zincirin üstüne 10 birit yapıp geri dönün. her boşluğa batarak çiçeğin ön taç yapraklarını bitirin.
arka taç yaprakları da aynı ön yapraklar gibi, fakat ön yaprakların arasına gelecek şekilde
yaprakların bitiminden sonraki kutucuklar toplam 6 sıra olacak. ilk sırayı 5 zincir + sık iğne şeklinde bir arka, bir ön yaprağa batarak bitirin.
üzerindeki boşluğa 3 birit + 3 zincir + 3 birit yaparak batın. arada gene 6 tane 5 zincir + sık iğne yapıp her boşluğa batın. 6 tane yaptıktan sonra gene 3 birit + 3 zincir + 3 birit yapıp aynı boşluğa batın. diğer 5 sırayı da tamamlayın.
bu şekilde 6 tam, 4 yarım çiçek motifi yaparak birleştirin. yarım çiçekler omuz kısmında olacak. yarım çiçeklerin boş kalan omuz kısmına 4 birit + 2 zincir şekllinde yapıp batın.
her iki yanına püskül uygulayın.

Dökümlü şal modeli ve yapılışı

Yapılışı:

5 nolu şiş ile 118 ilmek başlanır,7 sıra örgü haroşa ile örülür.Daha sonra 7 nolu şiş ile örgüye devam edilir.58 ilmek kalana dek yanlardan, 3 ilmek içerden 1’er ilmek kesilir.
58 kaldığında 5′ er 5′ er eksiltilir.son 8 ilmek kaldığında ilmekler bir kerede kapatılır.
Daha sonra 5 nolu tığ ile oval kenara 4 sıra örümcek örgü yapılır.
Son sırada yine tığ yardımı ile toplar yapılıp süslenir.


Motifli Şal Ve Yapılışı

Şal için malzemeler:
300 gr. ip
3 numara tığ
Örülüşü:Şalımız motiflerden oluşuyor ve motiflerimiz kare olacak.Yukarıda söylediğim gibi iki renkli ip kullanacağız.Beyazsiyah;lacivert beyaz;turuncu kahverengi;canlı renkler isterseniz yeşil sarı;turuncu sarı;aynı tonlarda isterseniz açık koyu lila;açık koyu pembe…Arzu ettiğiniz renkleri kullanabilirsiniz.
Motifimize başlamak için önce 10 tane zincir yapıyoruz ve içini üçer dolgu yapıp 2 zincir ile dolduruyoruz.8 tane dolgu olacak şekilde bitiriyoruz.Ve sonra dolguların arasındaki zincirlere bir sık iğne yapıyoruz birine 15 tane zinzir yapıp tekrar aynı yere batıyoruz.Bu şekilde uzun uzun 4 zincir oluşacak.Ondan sonra kullanacağımız ikinci rengi bağlıyoruz ve devamını onunla yapacağız.

Çiçekli Şal Örneği Ve Yapılışı

Malzemeler:

370 gr krem ip
0 numara tığ
Örülüşü:

Motifin açıklaması
1. sıra:10 zincir çekilip orta için yuvarlak yapılır.
2. sıra:Yuvarlağın içine 10 tane mil başılı dolgu yapılır.
3. sıra: Dolguların üstüne ve arasına 33 tane dolgu yapılır.
4. sıra:4 dolgu yapılır ve araya zincir çekilerek yandaki dolguya batılır ve 8 tane yaprak yapılır.
5. sıra:Yaprakların üzerine 4 dolgu 5 zincir yapılır ve alttaki zincirin ortasına batılırTekrar 5 zincir çekilip 4 dolgu yapılır ve bu sıradada 8 yaprak oluşur.
6. sıra:5 er tane zincir çekilerek yaprakların üstüne ve zincirlerin arasına batılarak sıra tamamlanır.
7. sıra:Alttaki zincirin üstüne 3 dolgu 3 zincir 3 dolgu yapılır 2 zincir çekilir alttaki zincirin ortasına batılıp dolgu yapılır. Tekrar 2 zincir çekilip 3 dolgu 3 zincir 3 dolgu yapılır. Bu sıra böyle devam eder ve motif biter.

Bağlantı motifleri:
10 zincir çekilip üzerine 8 tane dolgu yapılır ve bir direkten diğerine geçerken motifler birbirine bağlanır.
Ön ve arka için toplam 30 motif yapılır. Yaka uzun dolgularla toplanır. Etek uçlarına püskül yapılır.

Tığ İşi Yazlık Mor Şal Ve Yapılışı

Yaz aylarındada kullanabileceğiniz ince ve şık bir şal paylaşmak istiyorum. Şalımız 7 numaralı tığ ile yapılmıştır. Başlarken uçtan başlıyoruz. İstenilen büyüklüğe göre arttırarak yapabilirsiniz. Etrafına da zincirler cekilip batıyoruz.
Başlanış şekli şöyle: 10 zincir çekiyoruz 3 tane dolgu yapıyoruz 3 zincir çekiyoruz ve aynı yere dolgu yapıyoruz 1 örümcek çekiyoruz daha sonra 3 dolgu yapıyoruz 3 zincir çekiyoruz ve son olarak 3 tane dolgu yapıyoruz.

Gümüş Simli Şal Yapılışı

MALZEMELER:
200 gr simli kirpi ip50 gr düz yeleklik ip3.5 ve 5.5 şiş

YAPILIŞI :
3.5 no şiş ve normal ip ile 150 ilmek atarak 5 sıra 1 ters
1 düz lastik örüyoruz.Simli ipe ve 5.5 no şişe geçiyoruz.14 sıra 1 ters
1 düz lastik örüyoruz.Tekrar normal ipe ve 3.5 no şişe geçiyoruz.5 sıra
düz örgü örüyoruz.5. sırada 15 ilmek ara ara artırıyoruz.Tekrar simli
ip ve 5.5 no şişe geçiyoruz.Bu şekilde 6 dilim sim örüyoruz.225 ilmekte
bitiriyoruz.Şalın er iki yanlarından 20 şer ilmek çıkartarak 3.5 no şişle
düz ipten 1 ters 1 düz bağ yapıyoruz.5.5 no şiş ve simli iple 10 ilmek
artırarak 1 ters 1 düz 30 ilmekle bağı tamamlıyoruz

Benzer yazılara göz atınız

  • Krokodil Şal nasıl yapılır bilgiKrokodil Şal nasıl yapılır bilgi Krokodil şal modelinin yapılışı ve anlatımı aşağıda verilmiştir.. kolay gelsin.. Harika bir model crocodile dundie örgü şal ama krakodil dandi diye okunur. Şala uçtan başlayın. […]
  • bere modeli nasıl yapılır 4bere modeli nasıl yapılır 4 nette bulduğum bir bere modeli. nasıl yapıldığına dair bilgiler aşağıda. tek tığ bere modeli yapmak hiç bukadar kolay olmamıştı örgü bere modeli ve yapılış bilgisi. Tığ ile 5 zincir […]
  • Üç düğmeli Faklı Motifli Yazlık Bayan Örgü YeleğiÜç düğmeli Faklı Motifli Yazlık Bayan Örgü Yeleği İp: 400 gr. Tığ: 2 numara Şiş: 5 numara Beden: 38 Modele roba kısmından başlayın. Arka bedene 78 ilmekle düz örgü olarak 8 cm örün. Kolu 2-1-1 kesin. Her iki taraftan her sırada 1 'er […]
Sağlık ve Tıp