Baldırıkara

a) Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişir. İyisi dalları­nın siyahlığı kırmızıya yakın olanı, yaprağı yeşil olanıdır. Bu bitki nin boyu yirmibeş ilâ kırk santim arasında değişir.

b)  Kurutulmuş elli-altmış gram baldırı kara yaprağı bir litre suda kaynatılarak suyu ile saçlar yıkanırsa gür olur.

c)  3 dirhemi (10 gr.) müshil gibi tesir eder, grib ve soğuk al­gınlığında hastayı rahatlatır. Dalak ve sanlık hastalığına faydalıdır. İdrar söktürür. Böbrek ve mesanede olan taşlan eritir. Nezle ve burun boğaz hastalığına, öksürüğe iyi gelir. Mide ağrılarını keser.

d) Aybaşı kanamalarım düzene sokar. Saç kırana, sıracaya, kı­sırlığa, boğmacaya, göğsü yumuşatıp balgıamı söktiirmeye çok fay­dalıdır.

e) Ladin, mersinyağı yahut susenyağı ve sirke ile kanştınp pi­şirdikten sonra dökülmüş saçlar her gün bununla taransa saçlar der­hal çıkar.

Not: Dalağa fazlası zarar verir. Bunun için sakızla beraber alınmalıdır. Bedeli kendi misli kadar menekşe veya yansı kadar meyan balıdır.

(HİNT ÇÖREKOTU, KİNUL CEDE, (SU SÜNBÜLÜ, VENÜS AĞACI, SU PELESENGİ)

Arabçası :    Şa’r el Arz, Şair el Hanazir, Küzbere el Bi’r (Berr), Şair el Cebbar, §a’r el Gül, Şa’r el-Cin, Lihye el-Himâr, Sak el-Esved, Sak er-Rasîf.

Farsçası :    Boîan Efruz, Berşİyâvsân (Ber Siyavsan).

Lâtincesi :    Adiaıüum capillus-veneris.

Yetiştiği yer ve çeşitleri: Rutubetli, kayalık yerlerde yetişir.

Kullanılan maddesi: Yaprağı.

Tıbbî Özellik ve Faydalan:

baldırıkara otunun faydaları

Benzer yazılara göz atınız

  • Düşük Östrojen Nasıl bir belirti gösterir Sebebleri Nelerdir?Düşük Östrojen Nasıl bir belirti gösterir Sebebleri Nelerdir? Östrojeni tanımlamak gerekirse bir tür dişi hormondur ve yumurtalıklarda üretilir Hormon adet dönemin için oldukça önemlidir. Menopoz dönemine yaklaşıldıkça östrojen seviyesinde düşme […]
  • uyku sorunları ve problemleri: iyi Bir uyku için ne yapılmalıdır?uyku sorunları ve problemleri: iyi Bir uyku için ne yapılmalıdır? insanlar bazen keyifli ve rahat uyumayabilir gece süresince uykuları birçok kez kaçabilir. Beslenme düzenimiz uyku alışkanlıklarımız üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Uykumuzu […]
  • ArmutArmut Tıbbi Özellik ve Faydaları: a)  Çiçekleri beyazdır. Armut sulu, yumuşak çekirdekli bir meyvedir. Rengi sarı ile yeşil arasında değişir. Birçok çeşitleri var­dır. b)  Çekirdeklerinden […]
Sağlık ve Tıp