Bakla

a)      Bakla, gıda yönünden çok zengindir. Baklanın taze olanının faydaları daha çoktur. Hazmı kolay, besleyici bir bitkidir. Çiçekleri zamanında, gölgede kurutulur ve kapalı kutularda saklanır.

b) Baklanın 15 gr. çiçeği bir litre suda haşlanır, günde bir kaç kasık içilirse, idrar söktürür, vücuttaki zehirleri dışan atar. Böbreklerdeki taşları, kumların düğmesine yardım eder. Böbrek ağrılarını dindirir, iltihabı giderir.

c) Kırk gün devamlı yiyen kadın, hamile kalmaz. Tavuğa yedirilse, yumurtlamaz.

d)  Kanı durmayan yaralarda ikiye bölünüp yapıştınlsa, kanı durdurur ve insana uyku verir.

e) Baklanın kabuğu kıl biten yerlere doğulup sürülse, bir daha o yerden kıl çıkmaz.

f)  Bakla suyu ile yüz yıkansa renk güzelleşir. Sülük konuldu­ğu zaman kan kesilmezse, baklanın yansım kan akan yerlere koy­malıdır. Derhal kanı durdurur.

g) Arpa unu ile karıştırıp, çıbanlara yakı gibi konur. Kulak ar­kasında ve göz altında olan şişlere balla kanşünhp sürülebilir. Zey­tin yağı ile kanştınlarak hanâzir (Boyunda çıkan sıraca-Domuz başı illeti) hastalığına yakı gibi konulsa faydalıdır.

h) Kabuğu ile beraber suda pişirilip sirke ile yenilse, bağırsak yaralarına ve müzmin ishale iyi gelir. Fakat pişirilirken İlk suyunu değiştirmek lâzımdır ki gaz ve şişkinlik yapmasın. Eski baklanın gazı tazesinden daha azdır.

ğ) Yine baklanın kabuklan çıkarılıp her bakla ikiye bölünürek alna yapıştmlırsa gözden akan nezleden mütevellid yaşı keser ve baş ağrısını geçirir.

ı) Kabuğunu üzüm şurubu ile pişirip erkek organlarında, me­mede olan şişlere ve vücuttaki leke hastalığına yakı gibi konulsa şişliği geçirir.

i) Döğülmüşü bademyağı ile pişirildikten sonra seker de katı­larak yense, öksürüğe ve her cins göğüs üşütmelerine iyi gelir. Döğülüp ince elekten geçirerek göze çekilse, göze beyaz perde inmez.

j) Kabuğu çıkarılmış bakla yağ, tuz, kekik, tarçın, biber, kim­yon, ancundan, yarpaz (kekiğe benzer bir ot) ile pişirilip yemek her türlü derde devadır. Üstüne de zencefil murabbası yemelidir.

k) İbn Baytara göre bakla pişirildikten sonra Nekrise (Gut) yakı gibi konulsa ve suyu da domuz yağı ile karıştırılıp sinir üzerin­deki cerahatlara ve yine nıkrise sürülse iyi gelir. Yaprağı ateş yanı­ğının üstüne konulsa iyi gelir.

1) Baklayı çok yemek zihni bozar. Bu sebepten dolayı pirinçle yemek tavsiye edilir. Çok bakla yiyenlerde gaz ve şişkinlik sebe­biyle kulunç ağnian artar. Bazı kimselerde de boğaz ağnsı yapar denilir. O zaman da badem yağı veya şırlağan (susamyağı) îçmelidir.

m) Çiçekleri, sürgünleri toplanıp kurutulur, l litre kaynar suya 50 gr. konur, 20 dakika dinlendirilip süzülür ve yemek arası saatler­de 3-4 su bardağı içilir. Bu çok iyi idrar söktürür.

Arabçası :    Bâkilla, Ful.

Lâtincesi :    Virüs, Vida Faba. Faba vulgaris, Board bean, Feve.

Yetiştiği yer ve çeşitleri: Hemen her yerde yetişir. Mısrî ve Kıbtî oftnak üzere iki çeşittir.

Kullanılan maddesi: Çiçekleri, unu, kabuğu, Tıbbî Özellik ve Faydaları:

baklanın faydaları

Benzer yazılara göz atınız

  • çam fıstığı çam fıstığı a) Çam kozalaklarının içinden çıkarılır. Günde 25 gram kadar (iki çorba kaşığı) dan fazla yenmeme!idir. Fazlası baş ağnsı yaparsa da mııSlihi şeker ve haşhaşdır. Bedeli Mehlcp tohumu […]
  • ArmutArmut Tıbbi Özellik ve Faydaları: a)  Çiçekleri beyazdır. Armut sulu, yumuşak çekirdekli bir meyvedir. Rengi sarı ile yeşil arasında değişir. Birçok çeşitleri var­dır. b)  Çekirdeklerinden […]
  • çuha çiçeğiçuha çiçeği a) Güzel kokusu vardır. Kökleri kırmızı, yapraklan san, geniş buket şeklindedir. Nisan ve Mayıs aylannda toplanır, gölgede kuru­tulur. b)  idrar ve balgam söktürUcüdür. c) Yarım baş […]
Sağlık ve Tıp