B6 Vitaminini’^nin ne gibi faydaları, yararları vardır bilgi

B6 Vitamini nelerde hangi besinlerde bulunmaktadır faydaları nelerdir eksikliğinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkar. – nelerde var hangi yiyeceklerde bulunur fazlalığı ve faydaları..
Vitaminlerin sağlıklı bir yaşam sürmeye sağladığı katkılar yadsınamaz. Vitaminler iki çeşide ayrılırlar. Birinci grupta yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri yer alır. İkinci grupta ise suda çözünen B vitamini kompleksleri bulunur. Bu B vitamini kompleksi içerisinde yer alan vitaminlerden biri de pridoksin olarak da adlandırılan B6 vitaminidir.

B6 vitamininin en önemli katkılarından biri, yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmalarında yardımcı enzim görevi görmesidir. Aldığımız gıdaların vücut tarafından kullanılabilmesi için gerekli forma dönüştürülmeleri gerekir. Karbonhidratlar glikoza, proteinler amino asitlere ve yağlar yağ asitlerine dönüştürülür. Bu vücudumuzda bulunan bazı enzimlerin yardımı ile olur. Bu enzimler olmadan aldığımız gıdaların vücudumuza hiçbir faydası olmaz.


Bu önemli işlevinin yanı sıra B6 vitamini vücudumuzu güçlendirerek bağışıklık sistemimize yardımcı olur. B6 vitamini ayrıca histamin, dopamin, serotonin ve adrenalin gibi sinir taşıyıcıların üretimine de katkı sağlar. Bu sinir taşıyıcılar kimyasal reaksiyonların ve vücut fonksiyonlarının düzenli bir şekilde işleyebilmesi için sinir dürtülerinin iletilmesini kolaylaştırırlar.

B6 vitaminin vücuda önemli katkıları bulunmaktadır. Ayrıca bizi kardiyovasküler hastalıklara ve inmeye karşı daha dayanıklı hale getirir. Düzenli B6 vitamini alımı ile osteoporoz ve diğer nörolojik hastalıklarının önüne geçilebilir.

Benzer yazılara göz atınız

Sağlık ve Tıp