Ardıç

Tıbbi Özellik ve Faydaları:

a)  1-3 metre boyunda bir ağaçtır. Kuru ve taşlı toprağı sever. Yapraklan ince, uzun ve sivridir. Bu yapraklar daima yeşildir, hiç solmaz. Kışın dökülmez. Meyveleri kozalak şeklinde siyah ve par­laktır. Bu meyvalar kasım, aralık aylarında toplanarak gölgede ku­rutulur. B ir çok türleri vardır.

b) Dallarından yapılan merhem deri üzerine sürülerek ovulursa, cild hastalıklarına iyi gelir, saç dökülmesini önler.

c) Ardıç terletici bir bitki olduğundan romatizma ve soğuk algınlıklarında kullanılır. Vücudda biriken suyu boşaltır. Nekahat devresinin çabuk atlatılmasına yardımcı olur.

d) Kandaki şeker miktarını düşürür.

e) Aynı zamanda kansızlığa da iyi gelir.

f) İdran söktürür.

g) Nefes kokularını izale eder.

h) Ekşimiş hamurla kaynatılıp içilirse içerde olan hastalıklar makattan çıkar.

i) Rendelenmiş meyveleri sirke içine konup bekletildikten sonra bir bezi alın üzerine sanlırsa baş ağrılarını giderir. Taze meyvelerin ezilmesi ile elde edilen şurup öksürüğe çok iyi gelir.

j) Kurutulmuş veya taze meyveleri döğülerek kuyruk yağı ile karıştırılırsa adale ağrılarını yok eder, ayak şişmelerini önler.

k) Her gün dört adet ardıç meyvesi yenilir, her gün bir adet ar­tırılır ve bu şekilde oniki gün devam edilir. Oniki günden sonra her gün bir adet azaltılarak oniki gün daha yemeye devam edilirse kanı temizler.

1) İki miktar ardıç tohumu, bir miktar adaçayı, bir miktar aynk kökü karıştırılarak on dakika bir litre su içinde kaynatılır, sabah, öğle, akşam birer fincan içilirse, mide dolgunluklarına iyi gelir. Pankreas‘ın normal çalışmasını sağlar. Damar sertliği ve Nikris’te de faydalıdır.

m) Aybaşı ağrılarını dindirir, kadınlarda görülen beyaz akın­tıyı keser.

n) Böbreklerinde iltihap olanlar kullanamaz. Tavsiye edilen miktardan fazlası alınmamalıdır.

o) Aynca yemişinden hamile kadına tütsü yapılırsa çocuğa çok faydalıdır.

Arabçası :    Ar’ar.

Lâtincesi :    Juniperus, Baie de Gevevrier, luniperus communis, Ar’ar, Ephel.

Yetiştiği yer ve çeşitleri: Dağlarda, ovalarda, yaylalarda ye­tişir.

Kullanılan maddesi: Dalları, meyvesi.


Benzer yazılara göz atınız

  • sıcak süt ve bal zararlı mı?sıcak süt ve bal zararlı mı? Özelliklede kışın anne ve babaların çocuklarına sürekli içirdiği sıcak süt ve bal karışımının riskli olduğu belirtildi. bal ile süt karıştırılır mı > bal ile süt - bal ile sütü aynı […]
  • Göbeğinizi küçültürken egonuzu da küçültünGöbeğinizi küçültürken egonuzu da küçültün Selülİtsiz olabilirsiniz, incecik bir beliniz, dümdüz bir karnınız olabilir. Peki ama ya ruhunuz? Onu düşündünüz mü? Günümüz insanının en büyük sorunlarından biri olan ruhsal obezite sizin […]
  •  Elmanın Faydaları ve Açıklamaları Elmanın Faydaları ve Açıklamaları elmanın faydalarını saymakla bitmiyor.. elmanın kabuğunda ne gibi vitaminler ve faydalar vardır?.. An apple a day, get the doctor away’ diye bir İsveç atasözü var, yani ’hergün bir elma […]
Sağlık ve Tıp