Anne ve kız ilişkileri hakkında tavsiyeler ve bilgiler..

anne ve kız ilişkilerinde yakın ilişkilerde çatışmalar olabilir. çatışmanın olması her iki tarafında kötü yada hasta olduğu anlamınada gelmaz fakat değişmeyen bir takım davranışlar her iki tarafıda mutsuz eder.

Sürekli olarak gergin bir anne-kız ilişkisinde tepkiler, fanteziler, ifade edilemeyen duygular ve hepsinden önemlisi, geçmişte yapılamayanlar yüzünden ilişki çıkmaza girmiştir. İlişkilerde süregelen bir çatışma varsa önce hatalı tutum ve davranışların ne olduğunun fark edilmesi gerekir.
Sağlıklı bir anne, kızı için yavaş yavaş bir güven ve koruma bağı oluşturur ve daha sonra, yıllarla birlikte adım adım kızının özgürlüğünü tanır. Çocuğunu olduğu gibi kabullenir, dinler, işitir.
Çocuğu dinlerken onu kendinden ayrı bir birey olarak görebilmeli; kendi isteklerini beklentilerini yansıtmadan işitebilmeli, ilkin onu olduğu gibi görüp kabul edebilmelidir. Bu çocuğun hiçbir davranışına karışılmayacağı, her yaptığının kabul edileceği anlamına gelmez.
Sağlıklı anne çocuğunun gereksinimlerinin her zaman farkındadır. Çocuğun bağımsızlık kazanma yönündeki ilk hareketlerini fark edip, yüreklendirmek gerekir. Anne çocuğun kendi dünyasını keşfedebilmesi için izin vermeli, sevgisini tehdit amacıyla kullanmamalıdır.
Çocuğun büyüdüğünü gördüğünde annenin telaşlanması anlaşılabilir bir duygudur ancak yine de onun ‘büyümesine’, otonomi kazanmasına yardımcı olmaya çalışmalıdır. Aşırı titiz anneler kendisini sadece her şey kontrolü altındayken güvende hisseder, bu yüzden de çocuğunun bağımsızlığını fark etmeden zora koşabilir.
Sorunu çözebilmek için:
Öncelikle ortada bir sorun olduğunun ve bu sorunla ilgili duygularınızın farkına varın.
Anlaşmazlığın ne olduğunu görebilmek için bu günü geçmişten ayırın (Sadece o andaki olaya, davranışa bakmak)
İçinde bulunduğunuz durumdaki payınızın ne olduğunu anlayın.
Yaşayacağınız değişim konusunda duyduğunuz kaygıyla başa çıkmayı öğrenin.
Adım adım yol alın, hedefinize ulaşmada küçük adımlar belirleyin, değişiklik çoğu kere birden bire olmaz.
Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy

Benzer yazılara göz atınız

  • Sorumluluk ne DemekSorumluluk ne Demek sorumluluk geniş bir kavramdır. yetişkinler bunu iyi bilir. iyi bildiği için çocuklarınada anlatması gerekir. Sorumluluk kısaca, ""Bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri […]
  • Çocuklarda sorumluluk duygusu Çocuklarda sorumluluk duygusu daha ufacık deyip kestirip atmayın çocuğa bu yaşlarda sorumluluk yüklememek hayata eksik başlamasına neden oluyor.. "Daha ufak, o yapamaz." düşüncesiyle çocuklara görev vermemek, […]
  • KADIN HAKLARIKADIN HAKLARI İŞTE KADINLARIN HAKLARI. kadın haklarını bilelim bilmeyenlere yardımcı olalım lütfen.. Kadın hakları ve kadınların erkeklerle eşitliği konusunda geçen asırdan itibaren batı ülkelerinde […]
Sağlık ve Tıp